MARTIN. Metropola Turca v najbližších dvanástich mesiacov vymení na uliciach mesta takmer šesťtisíc svietidiel. Zastaralú technológiu nahradia moderné a inteligentné „ledky“, ktoré sú na úrovni európskych štandardov.
Martin sa tak zaradí k viacerým mestám na Slovensku, ktoré už svietia úsporne.
Svetlo v meste za milión eur ročne
Na nedostatočné a zlé pouličné osvetlenie poukazujú Martinčania dlhodobo. Uvedomuje si to aj vedenie mesta.
„Súčasný stav je havarijný. Je to systém, ktorý má viac ako 50 rokov a dávno doslúžil. Som rád, že táto riziková sieť sa prerobí,“ povedal martinský primátor Ján Danko.
Zastaralé výbojkové svietidlá nahradia moderné LED svietidlá, ktoré majú vyššiu svietivosť, dlhšiu životnosť a nižšiu spotrebu elektrickej energie. Radnica ročne vynakladá na osvetlenie milión eur, teraz predpokladá až 56-percentnú úsporu.

Svietiť bude pod nohy, nie do bytov
Nové žiarovky budú mať vyššiu životnosť. Oproti sodíkovým, ktoré svietili 16-tisíc hodín, tieto vydržia až 100-tisíc hodín. Navyše budú inteligentné.
„Klasické osvetlenie s klasickým riadiacim systémom sa zapína podľa kalendára súmrakov a vygenerovanej GPS. Tu však je nad mestom rozložených 142 senzorov, vďaka ktorým bude mať občan svetlo vtedy, keď to potrebuje,“ vysvetlil Roman Barčík zo žilinskej spoločnosti IS-Industry Solutions, ktorá inštaláciu zabezpečí.
Zapínať sa budú podľa reálnych svetelných podmienok, s reguláciou intenzity osvetlenia.
„Každé z LED svietidiel je riaditeľné, vieme ho nájsť v systéme a doslova mu nadiktovať, ako sa má správať v sústave nezávisle od susediaceho svietidla,“ pridal Peter Ďurana z Elektrotechnickej fakulty Žilinskej univerzity. Tá zabezpečuje technické riešenie.
Pouličné lampy tak môžu svietiť na desať až sto percent. Okrem iného znižujú svetelný smog. „Svietia dospodu, nie dohora,“ špecifikoval ďalej Roman Barčík. Znamená to, že svietiť bude ľuďom pod nohy, nie do bytov.

Ovládanie cez telefón
Ovládanie svetiel a ich intenzity bude zabezpečené z centrálneho dispečingu, čím sa výrazne zvýši flexibilita a efektivita správy verejného osvetlenia.
„Ide o softvér na mobilnom telefóne alebo v hociktorom počítači, takže správcovi osvetlenia prídu notifikácie, že niečo v sústave sa deje a na základe toho vie vyvolať nejakú akciu. Netreba zriaďovať novú kanceláriu dispečingu,“ vysvetlil Peter Ďurana. Doteraz sa verejné osvetlenie ovládalo z 96 rozvádzačov v meste.
Mesto získalo výhodný úver
Modernizácia bude prebiehať v jedenástich svetelných oblastiach mesta, prvé svetlá v Martine zažnú asi o dva mesiace. Celkové náklady na projekt sú 4,2 milióna eur. Jeho financovanie je zabezpečené cez päťmiliónový zvýhodnený úver od Environmentálneho fondu.

„Úver má mimoriadne výhodný úrok vo výške len 0,1 % a splácanie je rozložené na 20 rokov po uplynutí čerpacieho obdobia. Splátky bude mesto hradiť z dosiahnutých úspor na prevádzke verejného osvetlenia, čo znamená, že modernizácia nebude zaťažovať mestský rozpočet a zároveň prispeje k dlhodobej finančnej udržateľnosti,“ píše v tlačovej správe mesto.
Rozdiel medzi cenou projektu a výškou úveru uvažuje radnica použiť na dobudovanie siete polopodzemných kontajnerov.